PIC16F684T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F684T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC16F684
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
Length :
4mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product :
MCU
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Pin Count :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
1mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Access Time :
20 μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Bit Size :
8
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
16
Max Power Dissipation :
800mW
Data Converter :
A/D 8x10b
Memory Size :
3.5kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
RAM Size :
128 x 8
DMA Channels :
No
Data Bus Width :
8B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of ADC Channels :
8 Channel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Base Part Number :
PIC16F684
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V SUPPLY AT 8 MHZ
Mount :
Surface Mount
Microchip
Series :
PIC® 16F
Has ADC :
yes
PWM Channels :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Pitch :
0.65mm
Height :
0.88 mm
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/O :
12
ROM (words) :
Core Processor :
PIC
Speed :
20MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
256 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Terminations :
DAC Channels :
No
Frequency :
20MHz