PIC16F684-I/P
Mfr.Part #
PIC16F684-I/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Number of I/O :
12
Number of SPI Channels :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product :
MCU
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Position :
Dual
Interfaces :
I2C, SPI
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Type :
Flash
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
RAM Size :
128 x 8
Programmable :
No
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Family Name :
PIC16F
Number of A/D Converters :
1
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Terminations :
Device Core Size :
Length :
19.69mm
Dimensions :
0.775 x 0.28 x 0.195in
Number of Timers/Counters :
3
Number of ADC Channels :
8
Clock Freq :
20(MHz)
Data Converter :
A/D 8x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/Os :
12 I/O
Operating Temperature Classification :
Industrial
Speed :
20MHz
Packaging :
Tube
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16F684
Data Converters :
A/D 8x10b
# I/Os (Max) :
12
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Frequency :
20MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Density :
28 kB
Internal
Nominal Supply Current :
2.8mA
Number of UART Channels :
Package Type :
PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Address Bus Width :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Has ADC :
yes
Power Supplies :
2/5V
JESD-609 Code :
e3
Number of Ethernet Channels :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Mounting Style :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Connectivity :
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
CPU Family :
PIC
RoHS :
Details
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Tradename :
PIC
Instruction Set Architecture :
RISC
Device Core :
Width :
7.112mm
Number of I2C Channels :
Mounting :
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of PWM Channels :
4
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Height :
4.953mm
Microchip
Core Processor :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
Operating Temperature (Min) :
-40C
Supply Voltage :
5V
Rad Hardened :
Memory Size :
3.5kB
Number of Timers - General Purpose :
3
Operating Temperature (Max) :
85C
Base Product Number :
PIC16F684
Supplier Device Package :
14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
PIC16F684-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F684-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F684, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F684-I/P pinout, PIC16F684-I/P datasheet PDF, PIC16F684-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F684-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.