PIC16F630T-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F630T-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14SOIC
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
14
Number of I/Os :
12 I/O
Speed :
20MHz
Data Converters :
REACH SVHC :
No SVHC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
14-SOIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
EEPROM Size :
128 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Connectivity :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
CPU Family :
PIC
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.75mm
Pin Count :
14
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 16F
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Max Power Dissipation :
800mW
- 40 C
Published :
Length :
8.65mm
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of I/O :
12
On Chip Program ROM Width :
Height :
1.25 mm
Nominal Supply Current :
220μA
Interface :
RS-232, USB
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Interface Type :
RS-232, USB
Width :
3.9 mm
Memory Size :
1.8kB
Base Part Number :
PIC16F630
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
64 x 8
Address Bus Width :
1 (Unlimited)
Device Core :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC16F630
Number of Timers/Counters :
2
Datasheets
PIC16F630T-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630T-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F630, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F630T-I/SL pinout, PIC16F630T-I/SL datasheet PDF, PIC16F630T-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630T-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F630T-I/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630T-I/SL Overview
PIC16F630T-I/SL Features
The PIC16F630T-I/SL microcontroller boasts a robust set of features including 1.75KB of on-chip flash memory for program storage, 64 bytes of EEPROM, and 128 bytes of RAM for data handling. It supports a wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V, making it suitable for various electronic environments and battery-operated devices. The device includes an integrated oscillator, saving external component costs and space, and features power-saving modes like sleep and idle to enhance battery life in portable applications.