PIC16F630T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F630T-I/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN
Number of Terminations :
16
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
20MHz
Width :
4 mm
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Radiation Hardening :
No
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
16
Max Power Dissipation :
800mW
Memory Size :
1.8kB
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Device Core :
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface :
RS-232, USB
Number of Timers/Counters :
2
Length :
4 mm
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Has ADC :
Base Product Number :
PIC16F630
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DMA Channels :
Supply Voltage :
5V
RAM Size :
64 x 8
Number of I/Os :
12 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Base Part Number :
PIC16F630
Number of I/O :
12
Height :
0.88 mm
Series :
PIC® 16F