PIC16F628-04I/SS
Mfr.Part #
PIC16F628-04I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Stock
1
In Stock :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Base Product Number :
PIC16F628
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
20
3
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface Type :
SCI, USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Published :
1997
Length :
7.34mm
Product Status :
Active
Product :
MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Address Bus Width :
8B
Width :
5.38mm
Series :
PIC® 16F
8B
RoHS :
Details
Number of Terminations :
20
Supply Voltage :
5V
UART/USART
Height :
1.83mm
CPU Family :
PIC
Tradename :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Part Number :
PIC16F628
Device Core :
Package :
Tube
Frequency :
4MHz
Memory Size :
3.5kB
Speed :
4MHz
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
SCI/USART
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Supplier Device Package :
20-SSOP
ECCN Code :
EAR99
Microchip
40
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Processor :
Access Time :
4 µs
Mounting Style :
SMD/SMT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/Os :
16 I/O
Brand :
Max Power Dissipation :
800mW
Nominal Supply Current :
600μA
Pin Count :
Datasheets
PIC16F628-04I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F628, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F628-04I/SS pinout, PIC16F628-04I/SS datasheet PDF, PIC16F628-04I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.