PIC16F627T-20/SS
Mfr.Part #
PIC16F627T-20/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
20-SSOP
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
70 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
2mm
Published :
Base Part Number :
PIC16F627
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Has ADC :
Number of Pins :
20
Max Frequency :
20 MHz
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Supply Voltage :
3 V
Frequency :
20MHz
Bit Size :
8
Length :
7.2mm
Base Product Number :
PIC16F627
Max Power Dissipation :
800mW
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Current-Max :
7mA
16
Memory Type :
Flash
Memory Size :
1.8kB
Number of Terminations :
20
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Series :
PIC® 16F
Number of I/Os :
15
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Access Time :
20 μs
Min Operating Temperature :
0 °C
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Datasheets
PIC16F627T-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627T-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F627, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F627T-20/SS pinout, PIC16F627T-20/SS datasheet PDF, PIC16F627T-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627T-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.