PIC16F627T-20/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F627T-20/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Package :
Tape and Reel (TR)
Device Core :
PIC
RoHS :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
SCI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
5V
Frequency :
20MHz
Max Frequency :
20 MHz
Data Bus Width :
8B
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Data Converters :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
No
Program Memory Type :
Flash
CPU Family :
PIC
Supply Current-Max :
7mA
Speed :
20MHz
Published :
Memory Size :
1.8kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Size :
8-Bit
Height Seated (Max) :
2.65mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Min Supply Voltage :
3 V
Surface Mount :
yes
Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
11.55mm
EEPROM Size :
128 x 8
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/Os :
15
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16F627
Max Supply Voltage :
5.5 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
224 x 8
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Timers/Counters :
3
Access Time :
20 μs
Supplier Device Package :
18-SOIC
Base Part Number :
PIC16F627
Bit Size :
8
Terminal Position :
Dual
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
70 °C
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Pin Count :
28
Number of Pins :
18
Core Processor :
Radiation Hardening :
No
Number of Programmable I/O :
16
Number of Terminations :
18
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Interfaces :
SCI/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Core Architecture :
Connectivity :
UART/USART
ROM (words) :
Watchdog Timer :
DMA Channels :
Number of I/O :
16
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
Min Operating Temperature :
0 °C
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
1.27mm
Datasheets
PIC16F627T-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627T-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16F627, Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F627T-20/SO pinout, PIC16F627T-20/SO datasheet PDF, PIC16F627T-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627T-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F627T-20/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627T-20/SO Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627T-20/SO is a high-performance 8-bit MCU from Microchip Technology, designed to offer both flexibility and reliability for a broad range of embedded applications. This MCU features 1.75KB of FLASH memory, housed in a compact 18SOIC package, making it ideal for space-constrained applications. It supports enhanced mid-range architecture that allows for efficient instruction execution over a wide operating voltage of 2.0V to 5.5V. This versatility combined with low power consumption makes the PIC16F627T-20/SO an excellent choice for designers looking to maximize functionality while minimizing power draw and footprint.
PIC16F627T-20/SO Features
  • 8-bit microcontroller
  • 1.75KB of FLASH memory
  • Integrated EEPROM and SRAM
  • Operating voltage range: 2.0V to 5.5V