PIC16F627-20/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F627-20/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Stock
630
In Stock :
630
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product :
MCU
Interfaces :
SCI/USART
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Core Architecture :
PIC
Height :
3.68mm
Base Product Number :
PIC16F627
Min Operating Temperature :
0 °C
Memory Size :
1.8kB
Frequency :
20MHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Microchip
Minimum Operating Temperature :
0 C
Access Time :
20 μs
Number of Timers/Counters :
3
Connectivity :
UART/USART
Pin Count :
18
Number of I/Os :
16 I/O
Interface :
SCI, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package :
Tube
Min Supply Voltage :
3 V
Number of I/O :
16
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Number of Programmable I/O :
16
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Device Core :
PIC
DMA Channels :
No
RoHS :
Details
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
128 x 8
Has ADC :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Current-Max :
7mA
Series :
PIC® 16F
Factory Lead Time :
2 Weeks
Length :
22.99mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
18
Mounting Style :
Through Hole
Width :
6.6mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Processor :
Data Bus Width :
8B
Number of Pins :
CPU Family :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
RAM Size :
224 x 8
JESD-609 Code :
e3
Max Frequency :
20 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ROM (words) :
1024
Terminal Pitch :
2.54mm
Qualification :
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
SCI, USART
Core Size :
8-Bit
Surface Mount :
Supplier Device Package :
18-PDIP
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC16F627
Max Supply Voltage :
5.5 V
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Watchdog Timer :
yes
Max Power Dissipation :
800mW
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
REACH SVHC :
No SVHC
PWM Channels :
yes
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
70 °C
Tradename :
Product Status :
Active
Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
Datasheets
PIC16F627-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:18, Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16F627, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F627-20/P pinout, PIC16F627-20/P datasheet PDF, PIC16F627-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.