PIC16F627-04/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F627-04/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Supply Current :
600μA
Surface Mount :
yes
RAM Size :
224 x 8
Core Processor :
PIC
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
3
JESD-609 Code :
e3
EEPROM Size :
128 x 8
PWM Channels :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Minimum Operating Temperature :
0 C
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
DMA Channels :
No
Interface Type :
SCI, USART
Factory Lead Time :
7 Weeks
Data Bus Width :
8B
Has ADC :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Pbfree Code :
Microchip
Number of Bits :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Address Bus Width :
8B
Program Memory Type :
Flash
Height :
2.39mm
Number of I/O :
16
Memory Size :
1.8kB
Connectivity :
UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
CPU Family :
PIC
Packaging :
Tube
Pin Count :
28
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
PIC16F627
Speed :
4MHz
Package :
Tube
RoHS :
Details
Device Core :
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Data Converters :
Width :
10.67mm
Product Status :
Active
Interfaces :
SCI/USART
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/Os :
16 I/O
Frequency :
4MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tradename :
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
18
Length :
11.73mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MCU
Access Time :
4 µs
REACH SVHC :
No SVHC
Supplier Device Package :
18-SOIC
Radiation Hardening :
Number of Pins :
18
DAC Channels :
Number of A/D Converters :
Number of Ethernet Channels :
1
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
PIC16F627
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
ECCN Code :
EAR99
Series :
PIC® 16F
Interface :
SCI, UART, USART
Datasheets
PIC16F627-04/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16F627, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, Number of Pins:18, PIC16F627-04/SO pinout, PIC16F627-04/SO datasheet PDF, PIC16F627-04/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F627-04/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-04/SO Overview
PIC16F627-04/SO Features
The PIC16F627-04/SO is equipped with several key features that make it suitable for a wide range of applications. It supports up to 20 MHz clock speeds and includes a precision internal oscillator, ensuring high-speed processing capabilities. The device offers enhanced flash program memory, an array of easy-to-configure I/O pins, and comprehensive interrupt capabilities. Additionally, its low-power consumption and wide operating voltage range (2.0V to 5.5V) make it ideal for battery-powered and portable applications, underlining its versatility in various operational environments.