PIC16F610T-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F610T-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14SOIC
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Speed :
20MHz
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Active
Height Seated (Max) :
1.75mm
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
14-SOIC
Package :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
8 Weeks
11 I/O
Terminal Form :
Gull wing
Length :
8.65mm
Supply Current-Max :
3.35mA
Device Core :
PIC
Width :
3.9 mm
Supply Voltage :
5V
CPU Family :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.25 mm
Frequency :
20MHz
Data Converters :
Max Power Dissipation :
800mW
Interface :
RS-232, USB
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Datasheets
PIC16F610T-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610T-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F610, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, PIC16F610T-I/SL pinout, PIC16F610T-I/SL datasheet PDF, PIC16F610T-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610T-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F610T-I/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F610T-I/SL Overview
PIC16F610T-I/SL Features
  • 8-bit CMOS technology for low-power consumption.
  • 1.75KB of on-board flash memory for program storage.
  • Integrated EEPROM and SRAM.
  • Supports up to 10 MIPS throughput at 20 MHz.