PIC16F570T-I/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F570T-I/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
3kB
Package :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
5V
CPU Family :
PIC
Interface :
USB
Program Memory Type :
Flash
Number of ADC Channels :
8
Number of Pins :
28
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Terminations :
28
Published :
Core Processor :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
64 x 8
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC16F570
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Has ADC :
yes
Series :
PIC® 16F
Speed :
20MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 8x8b
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
PWM Channels :
Number of I/O :
24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Terminal Pitch :
0.4mm
Max Frequency :
20MHz
Data Bus Width :
8B
Core Size :
8-Bit
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
2/5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 8x8b
RAM Size :
132 x 8
Oscillator Type :
Internal
Base Product Number :
PIC16F570
Length :
4mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Bit Size :
8
Connectivity :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Supply Current-Max :
2.3mA
Datasheets
PIC16F570T-I/MV
Microchip Technology PIC16F570T-I/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F570T-I/MV Overview
PIC16F570T-I/MV Features
This microcontroller unit (MCU) comes packed with features that enhance its performance and suitability for diverse applications. It includes an integrated 10-bit analog-to-digital converter, providing high precision for embedded monitoring and control systems. The device operates within a voltage range of 2.3V to 5.5V, offering versatility in power-sensitive applications. Moreover, its enhanced watchdog timer and multiple communication interfaces like SPI and I2C support extensive device interconnectivity and reliable operation.