PIC16F1933T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F1933T-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
5
Length :
10.2mm
Base Part Number :
PIC16F1933
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
800mW
Brand :
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
PIC
ROM (words) :
Published :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
32MHz
8
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Pin Count :
28
Data Converters :
A/D 11x10b
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
28-SSOP
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supply Voltage :
3V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Frequency :
32MHz
Base Product Number :
PIC16F1933
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Internal
Qualification :
AEC-Q100
Width :
5.3 mm
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Height :
1.75 mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
JESD-609 Code :
e3
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/Os :
25 I/O
Supply Current-Max :
3mA
Number of I/O :
25
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Converter :
A/D 11x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tradename :
Microchip
Product :
MCU
Factory Lead Time :
9 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Number of ADC Channels :
11 Channel
Matte Tin (Sn) - annealed
Height Seated (Max) :
2mm
Number of Pins :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
PIC16F1933T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1933, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F1933T-I/SS pinout, PIC16F1933T-I/SS datasheet PDF, PIC16F1933T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.