PIC16F19155T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F19155T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ
Number of I/Os :
24 I/O
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Speed :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converters :
A/D 20x12b; D/A 1x5b
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supplier Device Package :
28-SOIC
Base Product Number :
PIC16F19155
Core Size :
8-Bit
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Terminal Pitch :
1.27mm
DAC Resolution :
5 bit
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
PIC16F19155
Width :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
2.65mm
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
On Chip Program ROM Width :
14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
24
RAM Size :
1K x 8
Supply Voltage :
3V
Length :
17.9mm
Data Converter :
A/D 20x12b; D/A 1x5b
Clock Frequency :
32MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of ADC Channels :
20 Channel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Microcontrollers - MCU
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Terminations :
28
RoHS :
Details
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
PIC16F19155T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F19155T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F19155, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC16F19155T-I/SO pinout, PIC16F19155T-I/SO datasheet PDF, PIC16F19155T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F19155T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.