PIC16F18857-I/SP
Mfr.Part #
PIC16F18857-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28SPDIP
Stock
910
In Stock :
910
Microcontrollers
HTS Code :
DAC Channels :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature (Max) :
85C
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Operating Temperature Classification :
Industrial
On Chip Program ROM Width :
14
RoHS :
Details
Core Processor :
PIC
Mounting Type :
Through Hole
Rad Hardened :
No
Number of ADC Channels :
24 Channel
Terminal Pitch :
2.54mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Size :
56KB 32K x 14
Number of UART Channels :
0
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Qualification :
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Number of Terminations :
28
Tradename :
PIC
RAM Size :
4K x 8
Number of I2C Channels :
2
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Dimensions :
35.56 x 7.49 x 3.81mm
Height Seated (Max) :
5.08mm
DAC Resolution :
5
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Oscillator Type :
Internal
Clock Freq :
32(MHz)
Number of I/Os :
25 I/O
e3
Device Core Size :
8(b)
Clock Frequency :
32MHz
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
25
Length :
34.671mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Mounting :
Through Hole
Surface Mount :
No
Base Part Number :
PIC16F18857
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Package Type :
SPDIP
Package :
Tube
Pin Count :
28
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Operating Temperature (Min) :
-40C
Factory Lead Time :
6 Weeks
# I/Os (Max) :
25
Number of SPI Channels :
2
Speed :
32MHz
Number of Timers - General Purpose :
7
Data Bus Width :
8bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Mounting Style :
Height :
3.81mm
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Width :
7.62mm
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Programmable :
Product :
MCU
Program Memory Type :
Flash
Frequency :
Base Product Number :
PIC16F18857
Terminal Position :
Dual
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Ethernet Channels :
0
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Published :
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Screening Level :
TS 16949
DMA Channels :
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Operating Supply Voltage (Max) :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Device Core :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ROM (words) :
Microchip
Family Name :
PIC16
Total Internal Ram Size :
4KB(kB)
Datasheets
PIC16F18857-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18857-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F18857, PIC16F18857-I/SP pinout, PIC16F18857-I/SP datasheet PDF, PIC16F18857-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18857-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18857-I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18857-I/SP Overview
PIC16F18857-I/SP Features
The PIC16F18857-I/SP microcontroller is equipped with several advanced features that make it a powerful tool for complex digital tasks. Key features include 56KB of flash memory, a wide operating voltage range from 2.3V to 5.5V, and a high clock speed. It also supports various communication protocols such as I2C, SPI, and UART, which facilitate easy integration into existing systems. The device's extended temperature range ensures reliability under various environmental conditions, making it suitable for industrial applications.