PIC16F18854-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F18854-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Device Core Size :
8(b)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
DAC Resolution :
5
Number of UART Channels :
1
Core Processor :
PIC
Product :
MCU
On Chip Program ROM Width :
14
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.35mm
Width :
7.5mm
Additional Feature :
ALSO OPEARTES AT 16 MHZ AT 2.3V MINIMUM SUPPLY
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Mounting Type :
Surface Mount
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Height :
2.35mm
Clock Frequency :
32MHz
Data Bus Width :
8bit
Instruction Set Architecture :
RISC
Supplier Device Package :
28-SOIC
Number of I/O :
25
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Rad Hardened :
256 x 8
Operating Temperature (Min) :
-40C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Length :
17.9mm
Frequency :
Base Product Number :
PIC16F18854
Height Seated (Max) :
2.65mm
# I/Os (Max) :
25
Operating Temperature (Max) :
85C
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Package Type :
SOIC W
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Total Internal Ram Size :
512B(kB)
Terminal Position :
Dual
Number of I2C Channels :
2
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Microchip
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Supply Voltage :
3V
Clock Freq :
RAM Size :
512 x 8
Qualification :
Speed :
32MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Timers - General Purpose :
4
HTS Code :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
28
Base Part Number :
PIC16F18854
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Internal
Family Name :
PIC16F
Published :
Device Core :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature Classification :
Industrial
Number of I/Os :
25 I/O
Terminal Form :
Gull wing
Number of ADC Channels :
24 Channel
Number of SPI Channels :
2
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
RoHS :
Details
Tradename :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Programmable :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
PIC16F18854-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18854-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F18854, Number of Terminations:28, PIC16F18854-I/SO pinout, PIC16F18854-I/SO datasheet PDF, PIC16F18854-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18854-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F18854-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18854-I/SO Overview
PIC16F18854-I/SO Features
The PIC16F18854-I/SO microcontroller is equipped with several features that make it highly suitable for a wide range of applications. It includes up to 35 I/O pins, a 32 MHz internal oscillator, and multiple communication peripherals such as I2C, SPI, and UART for versatile connectivity options. Enhanced with a 10-bit ADC, it provides precise analog to digital conversion which is crucial for sensor interfacing and real-time data analysis. Additionally, it supports low-power operation modes, essential for battery-operated devices.