PIC16F18424-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F18424-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Has ADC :
8 bit
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
8.65mm
PWM Channels :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
DMA Channels :
No
Base Part Number :
PIC16F18424
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
DAC Resolution :
5 bit
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x5b
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
RAM Size :
512 x 8
Number of Terminations :
14
Number of ADC Channels :
11 Channel
Oscillator Type :
Internal
Surface Mount :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
11
Package :
Tube
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
32MHz
RoHS :
Non-Compliant
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
3.9mm
Number of I/Os :
12 I/O
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Height Seated (Max) :
1.75mm
Factory Lead Time :
2 Weeks
Base Product Number :
PIC16F18424
Active
DAC Channels :
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
Supplier Device Package :
14-SOIC
Screening Level :
TS 16949
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Interface Type :
Serial
Datasheets
PIC16F18424-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18424-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18424, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F18424-I/SL pinout, PIC16F18424-I/SL datasheet PDF, PIC16F18424-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18424-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.