PIC16F1829LINT-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1829LINT-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Max Supply Voltage :
5.5 V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Product Status :
Active
RAM Size :
1K x 8
Core Size :
8-Bit
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Type :
Flash
RoHS :
Compliant
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Pins :
20
Interfaces :
USART
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of Terminations :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Min Supply Voltage :
2.3 V
Base Part Number :
PIC16F1829
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Base Product Number :
PIC16F1829
CPU Family :
PIC
Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Timers/Counters :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
PIC
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 9x10b
Core Architecture :
Memory Size :
14kB
Number of I/Os :
13
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
32MHz
Interface Type :
EUSART
Data Converters :
A/D 9x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Qualification Status :
Not Qualified
Data Bus Width :
8B
Mount :
Surface Mount
Tradename :
Supply Current-Max :
4.3mA
Bit Size :
8
Number of ADC Channels :
9
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, IBT LIN/J2602
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Memory Type :
Flash
Max Operating Temperature :
85 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.635mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Brand :
Core Processor :
Microchip
Number of I/O :
12
Package :
Tape and Reel (TR)
EEPROM Size :
256 x 8
Published :
Max Frequency :
32 MHz
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829LINT-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1829, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1829LINT-I/SS pinout, PIC16F1829LINT-I/SS datasheet PDF, PIC16F1829LINT-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829LINT-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1829LINT-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829LINT-I/SS Overview
PIC16F1829LINT-I/SS Features
  • 8-bit CMOS technology for low-power consumption
  • 14KB of on-board flash memory enabling complex program execution
  • Integrated EEPROM and SRAM
  • Enhanced Mid-range Core with 16-level stack
  • 25 I/O pins and 12-channel 10-bit ADC
  • Serial communication interfaces include I2C, SPI, and EUSART for versatile connectivity
  • Operates within a temperature range of -40°C to 85°C, suitable for extreme conditions