PIC16F1824T-I/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1824T-I/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I2C Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DMA Channels :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of ADC Channels :
8 Channel
Terminal Form :
Gull wing
Tradename :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Instruction Set Architecture :
RISC
Supply Voltage :
3V
Number of SPI Channels :
1
Height :
1.5mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, MSSP
Data Bus Width :
8B
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Number of I/O :
11
Number of Timers/Counters :
5
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Supply Current-Max :
3.4mA
Base Part Number :
PIC16F1824
Number of I/Os :
12 I/O
Radiation Hardening :
No
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
8.65mm
Max Power Dissipation :
800mW
Bit Size :
8
Pbfree Code :
yes
Product :
MCU
PWM Channels :
Pin Count :
14
Surface Mount :
Core Processor :
PIC
Frequency :
32MHz
Device Core :
On Chip Program ROM Width :
14
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Family Name :
PIC16F
Data Converter :
A/D 8x10b
Data Converters :
A/D 8x10b
RoHS :
Details
Core Size :
8-Bit
Speed :
32MHz
Number of Terminations :
Supplier Device Package :
14-SOIC
CPU Family :
EEPROM Size :
256 x 8
Package Type :
SOIC
Factory Lead Time :
9 Weeks
Base Product Number :
PIC16F1824
Number of Pins :
Terminal Pitch :
1.27mm
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Has ADC :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Position :
Dual
Mounting Style :
SMD/SMT
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Published :
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Width :
3.9mm
Contact Plating :
Tin
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
Additional Feature :
1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Qualification :
RAM Size :
256 x 8
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of UART Channels :
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Brand :
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
ROM (words) :
Memory Size :
7kB
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC16F1824T-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824T-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F1824, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F1824T-I/SL pinout, PIC16F1824T-I/SL datasheet PDF, PIC16F1824T-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824T-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.