PIC16F1823-I/JQ
Mfr.Part #
PIC16F1823-I/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Stock
719
In Stock :
719
Microcontrollers
Tradename :
PIC
Package :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Data Bus Width :
8 bit
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Core Processor :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of ADC Channels :
8 Channel
Power Supplies :
2/5V
EEPROM Size :
256 x 8
Lead Free :
Lead Free
Width :
4mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Factory Lead Time :
7 Weeks
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
CPU Family :
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
3V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F1823
Bit Size :
8
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
3.5kB
Number of I/Os :
12 I/O
PWM Channels :
No
Published :
2010
ROM (words) :
2048
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
Terminal Position :
QUAD
DMA Channels :
No
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Type :
Flash
DAC Resolution :
5 bit
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 8x10b
Length :
4mm
RAM Size :
128 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Status :
Active
Frequency :
32MHz
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Product Number :
PIC16F1823
Number of Terminations :
16
Microchip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Device Core :
Supply Current-Max :
3.6mA