PIC16F1783-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F1783-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Product :
MCU
Package Type :
SOIC
RAM Size :
512 x 8
Base Product Number :
PIC16F1783
Number of PWM Channels :
2
Number of Ethernet Channels :
Width :
7.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Core Size :
8-Bit
Max Power Dissipation :
800mW
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Tradename :
PIC
Number of ADC Channels :
11
Qualification :
AEC-Q100
Radiation Hardening :
No
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b
Number of Terminations :
28
Oscillator Type :
Internal
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC16F1783
Number of SPI Channels :
1
Speed :
32MHz
Number of Pins :
28
Bit Size :
8
Data Bus Width :
8B
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.05mm
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
7kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
I2C/SPI/USART
CPU Family :
Number of I/O :
24
Core Processor :
Number of I/Os :
25 I/O
RoHS :
Details
Nominal Supply Current :
2.1mA
Frequency :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Type :
Surface Mount
Address Bus Width :
8B
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
2.05mm
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Family Name :
PIC16F
Length :
17.9mm
Instruction Set Architecture :
RISC
Published :
EEPROM Size :
256 x 8
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Microchip
Number of Timers/Counters :
3
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I2C Channels :
1
Active
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Watchdog Timer :
Tube
Number of USB Channels :
Device Core :
Supply Voltage :
3V
Surface Mount :
Number of UART Channels :
Supplier Device Package :
28-SOIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Datasheets
PIC16F1783-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1783-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16F1783, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1783-I/SO pinout, PIC16F1783-I/SO datasheet PDF, PIC16F1783-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1783-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.