PIC16F1778T-I/MX
Mfr.Part #
PIC16F1778T-I/MX
Package / Case
28-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Speed :
32MHz
Core Processor :
PIC
RAM Size :
2K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supplier Device Package :
28-UQFN (6x6)
Screening Level :
TS 16949
DMA Channels :
No
Length :
6mm
EEPROM Size :
128 x 8
Package / Case :
28-UQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3V MIN@16 MHZ
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
QUAD
Core Size :
8-Bit
Product Status :
Active
Has ADC :
Terminal Pitch :
0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Product Number :
PIC16F1778
Series :
PIC® XLP™ 16F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
6mm
Memory Size :
28kB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Part Number :
PIC16F1778
Height Seated (Max) :
0.6mm
I2C, LIN, SPI, UART, USART
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Number of I/O :
25
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Terminations :
28
Frequency :
32MHz