PIC16F1718-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F1718-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Number of I/Os :
25 I/O
Core Processor :
PIC
Family Name :
PIC16F
Number of USB Channels :
Height :
2.65mm
Number of I/O :
24
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Tradename :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of ADC Channels :
17
Number of Pins :
28
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Length :
17.9mm
Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Number of SPI Channels :
1
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.35mm
Weight :
2.214806g
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Supply Voltage :
5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Has ADC :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Memory Size :
28kB
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
10.3mm
Number of Terminations :
28
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3V
Package Type :
SOIC
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mount :
Surface Mount
Interface Type :
I2C, SPI
Base Product Number :
PIC16F1718
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
5
RAM Size :
2K x 8
Package :
Tube
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Number of I2C Channels :
1
Published :
Base Part Number :
PIC16F1718
Microchip
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Type :
Surface Mount
Number of UART Channels :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of PWM Channels :
2
Datasheets
PIC16F1718-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1718-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F1718, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1718-I/SO pinout, PIC16F1718-I/SO datasheet PDF, PIC16F1718-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1718-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.