PIC16F1618-I/P
Mfr.Part #
PIC16F1618-I/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Stock
240
In Stock :
240
Microcontrollers
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Published :
2004
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
# I/Os (Max) :
18
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Dimensions :
26.42 x 6.6 x 3.68mm
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
32MHz
Core Processor :
PIC
Device Core Size :
8(b)
Number of Timers/Counters :
5
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting :
Through Hole
Total Internal Ram Size :
512B(kB)
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
8
JESD-609 Code :
e3
Number of I/Os :
18 I/O
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Programmable :
yes
Height :
3.302mm
Operating Temperature Classification :
Industrial
Mount :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Family Name :
PIC16F
Package Type :
PDIP
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of ADC Channels :
8
RoHS :
Details
Core Architecture :
Tradename :
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16F1618
RAM Size :
512 x 8
yes
Operating Temperature (Max) :
Max Frequency :
32 MHz
Width :
15.24mm
Operating Temperature (Min) :
-40C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Rad Hardened :
No
Number of PWM Channels :
2
Supply Voltage :
3V
Number of UART Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Memory Size :
7kB
Base Part Number :
PIC16F1618
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Timers - General Purpose :
5
Number of Pins :
20
Number of I/O :
18
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
26.162mm
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Number of Terminations :
20
Operating Supply Voltage :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Bus Width :
8B
Microchip
Clock Freq :
Number of USB Channels :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Brand :
Frequency :
32MHz
DAC Resolution :
No
Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
20-PDIP
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Oscillator Type :
Internal
Datasheets
PIC16F1618-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1618-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1618, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:20, PIC16F1618-I/P pinout, PIC16F1618-I/P datasheet PDF, PIC16F1618-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1618-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.