PIC16F1579-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F1579-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Data Bus Width :
16b
Width :
7.8mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Supply Voltage :
5.5V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Length :
7.2mm
Speed :
32MHz
Base Product Number :
PIC16F1579
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Interface :
LIN, UART, USART
Frequency :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of USB Channels :
Number of UART Channels :
1
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface Type :
LIN, UART, USART
Number of ADC Channels :
12
Number of Pins :
20
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Height :
2mm
Supply Voltage :
3V
Number of PWM Channels :
4
Number of Terminations :
20
Number of I/O :
18
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
14kB
Number of I/Os :
18 I/O
PIC
Mount :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F
Interfaces :
USART
Supplier Device Package :
20-SSOP
RAM Size :
1K x 8
Base Part Number :
PIC16F1579
DMA Channels :
No
Datasheets
PIC16F1579-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1579-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1579, PIC16F1579-I/SS pinout, PIC16F1579-I/SS datasheet PDF, PIC16F1579-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1579-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.