PIC16F1574-I/P
Mfr.Part #
PIC16F1574-I/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
Stock
625
In Stock :
625
Microcontrollers
Mount :
Through Hole
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Width :
6.35mm
Has ADC :
yes
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage :
3V
Interfaces :
USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Part Number :
PIC16F1574
Number of ADC Channels :
8
Base Product Number :
PIC16F1574
Number of I/O :
12
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Terminal Position :
Dual
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Qualification :
AEC-Q100
Number of PWM Channels :
4
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Family Name :
PIC16F
Number of Terminations :
14
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
DMA Channels :
No
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Microchip
Pin Count :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of I/Os :
12 I/O
Product :
MCU
Operating Supply Voltage :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Interface :
LIN, UART, USART
Packaging :
Tube
Bit Size :
8
Device Core :
PIC
Height :
3.302mm
Details
Interface Type :
LIN, UART, USART
Published :
2016
Tradename :
RAM Size :
512 x 8
Supplier Device Package :
14-PDIP
EEPROM Size :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Series :
PIC® 16F
Data Bus Width :
8B
Speed :
32MHz
Number of Timers/Counters :
3
Number of UART Channels :
0
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Length :
19.05mm
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Pins :
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Resolution :
5 bit
Package Type :
PDIP
Frequency :
32MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Dimensions :
0.77 x 0.28 x 0.19in
Memory Size :
7kB
Datasheets
PIC16F1574-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1574-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1574, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:14, PIC16F1574-I/P pinout, PIC16F1574-I/P datasheet PDF, PIC16F1574-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1574-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.