PIC16F15356T-E/SSVAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F15356T-E/SSVAO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Height Seated (Max) :
2mm
Clock Frequency :
32MHz
RAM (words) :
EEPROM Size :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
On Chip Data RAM Width :
8
Supplier Device Package :
28-SSOP
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Screening Level :
TS 16949
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Number of I/O :
25
Number of Terminations :
28
DAC Channels :
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size :
2K x 8
CPU Family :
PIC
Package :
Tape and Reel (TR)
PWM Channels :
On Chip Program ROM Width :
14
DMA Channels :
No
Bit Size :
8
Base Product Number :
PIC16F15356
ROM (words) :
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RAM (bytes) :
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Timers :
2
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Length :
10.2mm
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Width :
5.3mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Integrated Cache :
No
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15356T-E/SSVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F15356T-E/SSVAO pinout, PIC16F15356T-E/SSVAO datasheet PDF, PIC16F15356T-E/SSVAO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15356T-E/SSVAO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.