PIC16F15354-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F15354-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Speed :
32MHz
Additional Feature :
ALSO OPERATES IN 16MHZ AT MIN SUPPLY VOL 2.3V
DAC Resolution :
5 bit
Program Memory Type :
Flash
Has ADC :
yes
Core Size :
8-Bit
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supplier Device Package :
28-SSOP
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
EUSART, I2C, SPI
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Internal
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Number of Terminations :
28
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
10.2mm
DAC Channels :
yes
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
Base Part Number :
PIC16F15354
HTS Code :
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
5.3mm
DMA Channels :
No
Surface Mount :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
MCU
ROM (words) :
Bit Size :
8
Microchip
RAM Size :
512 x 8
Screening Level :
TS 16949
Number of I/Os :
25 I/O
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Voltage :
3V
Qualification :
Number of I/O :
25
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
24 Channel
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
PWM Channels :
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
I2C, EUSART, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PIC16F15354
RoHS :
Details
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Packaging :
Tube
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
On Chip Program ROM Width :
14
8-bit Microcontrollers - MCU
Clock Frequency :
32MHz
Height Seated (Max) :
2mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
EEPROM Size :
224 x 8
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Factory Lead Time :
3 Weeks
Package :
Tube
Datasheets
PIC16F15354-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15354-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F15354, PIC16F15354-I/SS pinout, PIC16F15354-I/SS datasheet PDF, PIC16F15354-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15354-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.