PIC16F15344T-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F15344T-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Qualification :
AEC-Q100
EEPROM Size :
224 x 8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Product Status :
Active
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
20-SOIC
Tradename :
PIC
Microchip
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Core Processor :
PIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
Number of I/O :
18
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of I/Os :
18 I/O
Factory Lead Time :
7 Weeks
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F15344
Data Bus Width :
8 bit
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F15344
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Core Size :
8-Bit
RAM Size :
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
Flash
Datasheets
PIC16F15344T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15344T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16F15344, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F15344T-I/SO pinout, PIC16F15344T-I/SO datasheet PDF, PIC16F15344T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15344T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F15344T-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15344T-I/SO Overview
PIC16F15344T-I/SO Features
This microcontroller is equipped with several key features that make it a top choice for developers:
  • High-performance 8-bit architecture
  • 7KB of on-board flash memory for program storage
  • 256 bytes of EEPROM
  • 512 bytes of RAM
  • Low power consumption with various sleep modes
  • Enhanced safety features with brown-out reset and watchdog timers
  • Wide operating voltage range from 2.3V to 5.5V