PIC16F15325-I/P
Mfr.Part #
PIC16F15325-I/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Stock
236
In Stock :
236
Microcontrollers
Operating Temperature (Max) :
85C
Device Core :
PIC
Base Product Number :
PIC16F15325
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.54mm
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
Height :
4.83mm
MSL :
MSL 1 - Unlimited
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Rad Hardened :
No
Speed :
32MHz
Dimensions :
1.06 x 0.28 x 0.19in
Operating Temperature (Min) :
-40C
Base Part Number :
PIC16F15325
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Programmable :
yes
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
PWM Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Supplier Device Package :
14-PDIP
Clock Freq :
32(MHz)
Operating Temperature Classification :
Industrial
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
No
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of Terminations :
14
Height Seated (Max) :
5.334mm
Mounting Style :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Pin Count :
Core Size :
8-Bit
Screening Level :
TS 16949
Series :
PIC® XLP™ 16F
Instruction Set Architecture :
RISC
Additional Feature :
OPERATES AT 2.3V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Number of Timers - General Purpose :
3
Frequency :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
RAM Size :
1K x 8
# I/Os (Max) :
12
Package Type :
PDIP
DAC Channels :
Clock Frequency :
32MHz
Length :
19.05mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Family Name :
PIC16F
Number of I/O :
12
Microchip
Number of UART Channels :
2
Product Status :
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
1
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3(V)
Qualification :
Operating Supply Voltage (Min) :
2.5(V)
Number of ADC Channels :
43 Channel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/Os :
12 I/O
Data Bus Width :
8bit
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
DAC Resolution :
5
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Width :
7.62mm
Terminal Position :
Dual
Product :
MCU
Device Core Size :
8(b)
Packaging :
Tube
Published :
2017
Mounting :
Tradename :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Number of I2C Channels :
1
Supply Voltage :
3V
Has ADC :
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Surface Mount :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Core Processor :
Datasheets
PIC16F15325-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15325-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F15325, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F15325-I/P pinout, PIC16F15325-I/P datasheet PDF, PIC16F15325-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15325-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.