PIC16F15245T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F15245T-I/SS
Package / Case
SSOP-20
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Package / Case :
SSOP-20
Number of I/Os :
17 I/O
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RAM Size :
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supplier Device Package :
20-SSOP
Program Memory Size :
14 kB
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Base Product Number :
PIC16F15245
EEPROM Size :
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 12/2x10b
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed :
32MHz