PIC16F15245-I/REB
Mfr.Part #
PIC16F15245-I/REB
Package / Case
VQFN-20
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20VQFN
Series :
PIC® 16F
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
VQFN-20
Base Product Number :
PIC16F15245
Supplier Device Package :
20-VQFN (3x3)
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 12/2x10b
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Core Size :
8-Bit
Pin Count :
20
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8bit
Number of I/O :
17
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Family Name :
PIC16
Package Type :
Microchip Technology / Atmel
Device Core :
PIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
EEPROM Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Program Memory Size :
14 kB
Speed :
32MHz
Packaging :
Tray
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
17 I/O
RAM Size :
1K x 8
Microchip
Datasheets
PIC16F15245-I/REB
Microchip Technology PIC16F15245-I/REB
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15245-I/REB Overview
PIC16F15245-I/REB Features
  • 14KB of flash memory: Provides ample space for application code and data storage.
  • Wide operating voltage range (2.3V to 5.5V): Ensures flexibility across different power setups and environments.