PIC16F15244-I/REB
Mfr.Part #
PIC16F15244-I/REB
Package / Case
VQFN-20
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20VQFN
Number of I/Os :
17 I/O
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Pin Count :
20
Flash
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tray
Base Product Number :
PIC16F15244
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Packaging :
Tray
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PIC
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
20-VQFN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Package Type :
VQFN
Data Converters :
A/D 12/2x10b
Family Name :
PIC16
Number of I/O :
17
Package / Case :
VQFN-20
Interfaces :
EUSART, I2C, SPI
Data Bus Width :
8bit
RAM Size :
512 x 8
Speed :
32MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Qualification :
Program Memory Size :
7 kB
Device Core :
8-Bit
Datasheets
PIC16F15244-I/REB
Microchip Technology PIC16F15244-I/REB
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15244-I/REB Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15244-I/REB is a high-performance, 8-bit MCU from Microchip Technology, designed to offer robust performance in a compact package. With 7KB of flash memory, this device is engineered for efficiency and versatility, making it ideal for a broad range of applications. The PIC16F15244-I/REB operates over a wide voltage range up to 20V and comes in a space-saving 20VQFN package, combining power with precision to meet critical design requirements in advanced embedded systems.