PIC16F15214-I/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F15214-I/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOIC-8
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supplier Device Package :
8-SOIC
Qualification :
Package / Case :
SOIC-8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F15214
Number of I/Os :
5 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Device Core :
PIC16F
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
512 x 8
Number of I/O :
5
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8bit
Microchip
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Family Name :
PIC16
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
7kB
Data Converters :
A/D 5/2x10b
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Pin Count :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Packaging :
Tube
Interfaces :
EUSART, I2C, SPI
Oscillator Type :
Internal
Package Type :
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
Speed :
32MHz