PIC16F1518T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F1518T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Series :
PIC® XLP™ 16F
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Pins :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
17.9mm
Memory Size :
28kB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
28
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Width :
7.49 mm
RAM Size :
1K x 8
Supplier Device Package :
28-SOIC
Number of ADC Channels :
17 Channel
Speed :
20MHz
Number of Terminations :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
DAC Channels :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tradename :
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of I/Os :
25 I/O
Mounting Style :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
25
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Position :
Dual
Height :
2.31 mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Converters :
A/D 17x10b
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
20MHz
Base Part Number :
PIC16F1518
Details
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
MCU
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount
Data Converter :
A/D 17x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
MICROCONTROLLER, RISC
On Chip Program ROM Width :
14
Base Product Number :
PIC16F1518
Terminal Pitch :
1.27mm
PWM Channels :
Datasheets
PIC16F1518T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F1518, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1518T-I/SO pinout, PIC16F1518T-I/SO datasheet PDF, PIC16F1518T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.