PIC16F1503T-I/MG
Mfr.Part #
PIC16F1503T-I/MG
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Stock
20
In Stock :
20
I2C, SPI
Bit Size :
128 x 8
Base Part Number :
PIC16F1503
Supply Current-Max :
2mA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Watchdog Timer :
yes
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Supply Voltage :
2.5V
Height Seated (Max) :
0.9mm
Memory Size :
3.5kB
Series :
PIC® 16F
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pin Count :
12 I/O
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Program ROM Width :
14
Max Power Dissipation :
800mW
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC16F1503
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Programmable I/O :
12
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PWM Channels :
Frequency :
20MHz
Data Converters :
QUAD
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.5mm
Has ADC :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Oscillator Type :
Internal
Lead Free :
Lead Free
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Brand :
DMA Channels :
No
Product :
MCU
Program Memory Type :
Flash
Number of Pins :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
8-bit Microcontrollers - MCU
Power Supplies :
2.5/5V
Core Processor :
PIC
RoHS :
Details
SMD/SMT
On Chip Data RAM Width :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of Terminations :
Integrated Cache :
ROM (words) :
2048
Tradename :
EEPROM Size :
Supplier Device Package :
16-QFN (3x3)
Published :
2011
Speed :
20MHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
PIC16F1503T-I/MG
Microchip Technology PIC16F1503T-I/MG
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1503T-I/MG Overview
PIC16F1503T-I/MG Features
The PIC16F1503T-I/MG microcontroller boasts several features that make it highly suitable for a wide range of applications. It operates at a voltage range of 2.3V to 5.5V, allowing for flexible integration into both battery-powered and connected devices. The MCU includes an enhanced mid-range core with 49 instruction, 16 stack levels, and 35 single-word instructions, which increases development efficiency and reduces time to market. Additionally, the integrated 10-bit ADC, two PWM modules, and multiple communication interfaces enhance its utility in complex digital and analog processing tasks.