PIC16F1503-I/MG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1503-I/MG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
3
Integrated Cache :
No
Width :
3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
16
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.5mm
Speed :
20MHz
Terminal Position :
QUAD
Bit Size :
8
RoHS :
Details
Packaging :
Tube
Product :
MCU
Product Status :
Active
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
16
Has ADC :
yes
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 8x10b
Nominal Supply Current :
120μA
Frequency :
20MHz
Number of Programmable I/O :
12
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC16F1503
Series :
PIC® 16F
Number of PWM Channels :
4
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Connectivity :
I2C, SPI
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Qualification :
AEC-Q100
Data Bus Width :
8B
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Memory Size :
3.5kB
Number of I/Os :
12 I/O
Tradename :
PIC
DMA Channels :
CPU Family :
PIC
Supply Voltage :
2.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 8x10b
Interface :
I2C, SPI
Core Processor :
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
900μm
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Low Power Mode :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of ADC Channels :
10
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
REACH SVHC :
No SVHC
Supplier Device Package :
16-QFN (3x3)
Package :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
Surface Mount :
Core Size :
8-Bit
Number of Ethernet Channels :
1
Length :
3mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Style :
SMD/SMT
Watchdog Timer :
Number of I/O :
11
Interfaces :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
RAM Size :
128 x 8
Device Core :
Microchip
EEPROM Size :
Power Supplies :
2.5/5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (words) :
128
Address Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Base Product Number :
PIC16F1503
Datasheets
PIC16F1503-I/MG
Microchip Technology PIC16F1503-I/MG
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1503-I/MG Overview
PIC16F1503-I/MG Features
This microcontroller includes several features that make it a powerful choice for complex digital tasks. Key attributes include its 3.5KB of flash memory, 128 bytes of RAM, and 16-bit timers, all of which facilitate sophisticated applications and multitasking environments. The MCU also supports enhanced peripherals like analog comparators and a numerically controlled oscillator (NCO), enabling finer control over additional connected devices. Its wide operating voltage range from 2.3V to 5.5V allows for flexible deployment across different power scenarios.