PIC16F1454T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1454T-I/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
48MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
800mW
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Timers/Counters :
3
Frequency :
48MHz
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Part Number :
PIC16F1454
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Oscillator Type :
Internal
Mount :
Surface Mount
Device Core :
PIC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Watchdog Timer :
yes
DMA Channels :
No
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
EEPROM Size :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
Memory Size :
14kB
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RAM Size :
1K x 8
RoHS :
Details
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1mm
Tradename :
Number of Pins :
16
Data Bus Width :
8B
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Terminations :
16
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
NO LEAD
Qualification Status :
Not Qualified
On Chip Program ROM Width :
14
CPU Family :
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PWM Channels :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Programmable I/O :
11
Number of I/Os :
11 I/O
Terminal Position :
QUAD
Interface Type :
USB
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
4mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
3V