PIC16CE625T-20E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16CE625T-20E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Length :
11.53mm
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Oscillator Type :
External
Core Architecture :
PIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Min Supply Voltage :
3 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Programmable I/O :
13
Base Part Number :
PIC16CE625
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of I/O :
13
Max Power Dissipation :
1W
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Surface Mount :
yes
Memory Size :
3.5kB
Number of I/Os :
Pbfree Code :
yes
Max Supply Voltage :
5.5 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Watchdog Timer :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
18
RoHS :
Compliant
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
7.5mA
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converters :
Speed :
20MHz
Number of Terminations :
18
Bit Size :
8
CPU Family :
PIC
Base Product Number :
PIC16CE625
Number of Timers/Counters :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
128 x 8
Max Operating Temperature :
125 °C
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Frequency :
20 MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 16C
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
RAM Size :
128 x 8
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
PWM Channels :
No
DAC Channels :
Access Time :
20 μs
Memory Type :
EPROM
Package :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height Seated (Max) :
2.64mm
Program Memory Type :
OTP
DMA Channels :
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Product Status :
Obsolete
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Connectivity :
Has ADC :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16CE625, Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, PIC16CE625T-20E/SO pinout, PIC16CE625T-20E/SO datasheet PDF, PIC16CE625T-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16CE625T-20E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20E/SO Overview
PIC16CE625T-20E/SO Features
This MCU features a robust architecture with an 8-bit processor, capable of operating at up to 20 MHz. The 3.5KB of OTP memory is perfect for applications requiring one-time programmable solutions. Enhanced features include an internal oscillator, 22 I/O pins, and various serial communication options such as SPI and UART interfaces, providing excellent scalability for various connectivity solutions. Additionally, the device supports low-power consumption modes, making it suitable for battery-operated applications.