PIC16CE625T-20/SS
Mfr.Part #
PIC16CE625T-20/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Base Part Number :
PIC16CE625
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height :
1.75 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16C
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
PWM Channels :
No
Power Supplies :
5V
Min Operating Temperature :
0 °C
Minimum Operating Temperature :
0 C
Speed :
20MHz
Pin Count :
20
Access Time :
20 μs
Radiation Hardening :
Connectivity :
RAM Size :
128 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tradename :
PIC
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Brand :
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Timers/Counters :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
18
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Min Supply Voltage :
3 V
Length :
7.2mm
Width :
5.3 mm
Has ADC :
Product :
MCU
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
EEPROM Size :
128 x 8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Device Package :
20-SSOP
RoHS :
Compliant
Number of Programmable I/O :
13
Number of Terminations :
20
Program Memory Type :
OTP
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PIC
CPU Family :
Base Product Number :
PIC16CE625
Package :
Tape and Reel (TR)
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Current-Max :
7.5mA
DMA Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
13
Published :
Memory Type :
OTP
Max Frequency :
20 MHz
Memory Size :
3.5kB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bit Size :
8
Core Architecture :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/Os :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
1W
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Oscillator Type :
External
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Device Core :
Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
ROM (words) :
Frequency :
20MHz
Max Operating Temperature :
70 °C
Datasheets
PIC16CE625T-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16CE625, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:18, Number of Terminations:20, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16CE625T-20/SS pinout, PIC16CE625T-20/SS datasheet PDF, PIC16CE625T-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16CE625T-20/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20/SS Overview
PIC16CE625T-20/SS Features
This microcontroller features 3.5KB of OTP memory, providing a secure and permanent solution for code and data storage that does not require reprogramming. Operating at a frequency of up to 20 MHz, it offers efficient processing capabilities for complex algorithms and tasks. Its integrated features including an EEPROM, analog comparators, and multiple I/O ports make it an adaptable solution for a diverse range of system requirements.