PIC16C77-20I/P
Mfr.Part #
PIC16C77-20I/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP
Stock
335
In Stock :
335
Microcontrollers
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Brand :
Number of ADC Channels :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Frequency :
20MHz
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
Through Hole
CPU Family :
PIC
Device Core :
PIC
Interfaces :
EEPROM Size :
Qualification :
Tradename :
Terminal Position :
Dual
Power Supplies :
5V
Memory Size :
14kB
8
On Chip Program ROM Width :
14
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
MSL :
Oscillator Type :
External
RoHS :
Details
Base Part Number :
PIC16C77
Width :
14.73 mm
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Pin Count :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface Type :
A/D 8x8b
Number of I/Os :
33 I/O
REACH SVHC :
No SVHC
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Height :
4.95 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
5V
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC16C77
Access Time :
20 μs
Number of PWM Channels :
2
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Published :
1997
Length :
53.21 mm
Watchdog Timer :
Product :
MCU
RAM Size :
368 x 8
Datasheets
PIC16C77-20I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C77-20I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:40, Base Part Number:PIC16C77, Number of Pins:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C77-20I/P pinout, PIC16C77-20I/P datasheet PDF, PIC16C77-20I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C77-20I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.