PIC16C76-10/SP
Mfr.Part #
PIC16C76-10/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SPDIP
Stock
8
In Stock :
Microcontrollers
Mounting Style :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Frequency :
10MHz
Base Part Number :
PIC16C76
Data Bus Width :
8B
Data Converter :
A/D 5x8b
Number of ADC Channels :
5 Channel
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
RoHS :
Details
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Data Converters :
A/D 5x8b
Device Core :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Watchdog Timer :
yes
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
28
Tradename :
PIC
Product :
MCU
Power Supplies :
5V
Product Status :
Active
yes
Height :
3.3 mm
Number of I/O :
22
Speed :
10MHz
Series :
PIC® 16C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
28
Minimum Operating Temperature :
0 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Supply Voltage :
5V
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/Os :
22 I/O
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of PWM Channels :
2
Number of Timers/Counters :
3
Width :
7.24 mm
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Type :
Through Hole
Access Time :
10 μs
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Brand :
Base Product Number :
PIC16C76
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RAM Size :
368 x 8
Microchip
Core Processor :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Current-Max :
5mA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
Memory Size :
14kB
Length :
34.67 mm