PIC16C74A-20/L
Mfr.Part #
PIC16C74A-20/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Number of A/D Converters :
1
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Speed :
20MHz
DMA Channels :
No
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Terminal Form :
J BEND
ROM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
16.663mm
Program Memory Type :
OTP
Number of Timers - General Purpose :
RAM Size :
192 x 8
Operating Supply Voltage :
5V
Minimum Operating Temperature :
0 C
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tube
Number of Terminations :
44
Power Supplies :
5V
Number of Pins :
44
Access Time :
20 μs
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package Type :
PLCC
EEPROM Size :
REACH SVHC :
No SVHC
Interfaces :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
16.663mm
Base Product Number :
PIC16C74
Number of I/O :
33
Number of ADC Channels :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Instruction Set Architecture :
RISC
Brand :
Operating Temperature (Max) :
70C
RoHS :
Details
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Rad Hardened :
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Operating Temp Range :
0C to 70C
Memory Size :
7kB
Number of I/Os :
33 I/O
Packaging :
Tube
8
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Has ADC :
yes
Total Internal Ram Size :
192B(kB)
Base Part Number :
PIC16C74A
Radiation Hardening :
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Device Core Size :
8(b)
Watchdog Timer :
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
CPU Family :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Clock Freq :
Number of Timers/Counters :
3
Product :
MCU
Max Power Dissipation :
1W
# I/Os (Max) :
33
Number of PWM Channels :
2
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Device Core :
Height :
4.572mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Operating Temperature (Min) :
0C
Operating Supply Voltage (Typ) :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Tradename :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V