PIC16C74A-10E/P
Mfr.Part #
PIC16C74A-10E/P
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Pin Count :
44
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Data Converters :
A/D 8x8b
Core Processor :
PIC
Published :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Memory Type :
EPROM
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.8mm
ROM (words) :
Speed :
10MHz
Base Part Number :
PIC16C74A
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Frequency :
10MHz
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Type :
OTP
Packaging :
Tray
RAM Size :
192 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
QUAD
DMA Channels :
No
DAC Channels :
PIC® 16C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
EEPROM Size :
Number of Pins :
44
Memory Size :
4kB
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16C74
ROM Programmability :
MROM
Supply Voltage :
5V
Data Converter :
A/D 8x8b
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Package :
Tray
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
10mm
Radiation Hardening :
Product Status :
Obsolete
Power Supplies :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/O :
33
Package / Case :
44-QFP
Mounting Type :
Surface Mount
Access Time :
10 μs
Datasheets
PIC16C74A-10E/P
Microchip Technology PIC16C74A-10E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C74A-10E/P Overview
PIC16C74A-10E/P Features
The PIC16C74A-10E/P microcontroller is equipped with 7KB of OTP memory and a comprehensive set of features to enhance its functionality. These include 33 I/O pins, an integrated 10-bit analog-to-digital converter (ADC), and multiple communication peripherals such as USART, SPI, and I2C, enabling extensive interfacing capabilities. Additionally, it operates within a voltage range of 4.0V to 5.5V, ensuring compatibility with both existing and new power setups in industrial environments.