PIC16C73A-20I/SO
Mfr.Part #
PIC16C73A-20I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Width :
7.59mm
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
192 x 8
Number of Bits :
Frequency :
20MHz
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROM (words) :
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
22 I/O
Supplier Device Package :
28-SOIC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Access Time :
20 μs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height :
2.39mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of ADC Channels :
5
Speed :
20MHz
Tube
Number of PWM Channels :
2
Supply Voltage :
5V
Number of A/D Converters :
1
Length :
18.08mm
Base Part Number :
PIC16C73A
Power Supplies :
5V
Datasheets
PIC16C73A-20I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73A-20I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C73A, PIC16C73A-20I/SO pinout, PIC16C73A-20I/SO datasheet PDF, PIC16C73A-20I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73A-20I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.