PIC16C715T-20E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C715T-20E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
1W
Oscillator Type :
External
Series :
PIC® 16C
Supplier Device Package :
18-SOIC
Power Supplies :
5V
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply Current-Max :
30mA
Number of Timers/Counters :
1
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Number of I/O :
13
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
No
Base Product Number :
PIC16C715
RAM Size :
128 x 8
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Data Converters :
A/D 4x8b
Number of Pins :
18
Watchdog Timer :
yes
Product Status :
Active
Connectivity :
Bit Size :
8
Access Time :
20 μs
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
20MHz
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
EPROM
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
PIC16C715
DMA Channels :
Supply Voltage :
5V
Data Bus Width :
8B
Program Memory Type :
OTP
Pin Count :
18
Core Processor :
PIC
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
18 Weeks
EEPROM Size :
Has ADC :
Terminal Position :
Dual
Device Core :
PIC
DAC Channels :
Height Seated (Max) :
2.642mm
Frequency :
20MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Data Converter :
A/D 4x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Memory Size :
3.5kB
Number of Terminations :
Core Size :
8-Bit
CPU Family :
Datasheets
PIC16C715T-20E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715T-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16C715, Number of Terminations:18, PIC16C715T-20E/SO pinout, PIC16C715T-20E/SO datasheet PDF, PIC16C715T-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715T-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.