PIC16C712-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16C712-20I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Stock
301
In Stock :
301
Mounting Style :
SMD/SMT
DAC Channels :
No
Speed :
20MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dual
Height Seated (Max) :
1.98mm
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
20
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
650mW
Number of ADC Channels :
4 Channel
Memory Type :
Flash
Length :
7.2mm
8-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product :
MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
1.75 mm
Package :
Tube
Operating Supply Voltage :
5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pin Count :
20
Base Part Number :
PIC16C712
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Tradename :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 4V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Connectivity :
Number of Timers/Counters :
3
Number of Terminations :
Supply Current-Max :
8mA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16C712
RAM Size :
128 x 8
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/O :
13
Device Core :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Surface Mount :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Width :
5.3 mm
ROM (words) :
1024
ROHS3 Compliant
Published :
1997
Datasheets
PIC16C712-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C712-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16C712, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16C712-20I/SS pinout, PIC16C712-20I/SS datasheet PDF, PIC16C712-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C712-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.