PIC16C711-20I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C711-20I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
PIC® 16C
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Width :
5.3 mm
Bit Size :
8
Number of I/Os :
13 I/O
Published :
1997
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
EEPROM Size :
Core Size :
8-Bit
Number of Pins :
20
Supply Current-Max :
30mA
Microchip
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Timers/Counters :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converter :
A/D 4x8b
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
20
Height :
1.75 mm
Power Supplies :
5V
Package :
Tube
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Access Time :
20 μs
Data Converters :
A/D 4x8b
Pin Count :
Oscillator Type :
External
Has ADC :
yes
Number of ADC Channels :
4 Channel
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Program Memory Type :
OTP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
Factory Lead Time :
8 Weeks
On Chip Program ROM Width :
14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
13
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Watchdog Timer :
PWM Channels :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
PIC16C711
Lead Free :
Lead Free
Speed :
20MHz
Operating Supply Voltage :
5V
Device Core :
PIC
CPU Family :
PIC
Core Processor :
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
68 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Tradename :
Length :
7.2mm
Frequency :
20MHz
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Data Bus Width :
8B
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
Surface Mount :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
800mW
DAC Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Size :
1.8kB
Base Product Number :
PIC16C711
Number of Bits :
8
Datasheets
PIC16C711-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16C711, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C711-20I/SS pinout, PIC16C711-20I/SS datasheet PDF, PIC16C711-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.