PIC16C71-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C71-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
18
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Power Dissipation :
800mW
No
Device Core :
PIC
RAM Size :
36 x 8
Pin Count :
18
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Minimum Operating Temperature :
0 C
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of I/Os :
13 I/O
RoHS :
Details
Power Supplies :
5V
Tradename :
Pbfree Code :
yes
Published :
1997
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
7 Weeks
CPU Family :
Number of ADC Channels :
4
Frequency :
20MHz
Lead Free
Height :
2.342mm
Supplier Device Package :
18-SOIC
8-Bit
Number of Bits :
8
Memory Size :
1.8kB
Base Product Number :
PIC16C71
Package :
Tube
Data Converter :
A/D 4x8b
Peripherals :
POR, WDT
Supply Current-Max :
30mA
Data Converters :
A/D 4x8b
Number of I/O :
13
Product :
MCU
Has ADC :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Base Part Number :
PIC16C71
Speed :
20MHz
Brand :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
8B
Width :
7.595mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Microchip
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Length :
11.74mm
Datasheets
PIC16C71-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C71-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16C71, Mounting Type:Surface Mount, PIC16C71-20/SO pinout, PIC16C71-20/SO datasheet PDF, PIC16C71-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C71-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.