PIC16C67-10E/PQ
Mfr.Part #
PIC16C67-10E/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP
Microcontrollers
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
CPU Family :
PIC
Terminal Pitch :
0.8mm
Speed :
10MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
yes
DMA Channels :
No
Max Power Dissipation :
1W
Pin Count :
44
Has ADC :
Min Supply Voltage :
4 V
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS :
Compliant
PIC16C67
Number of Terminations :
44
Power Supplies :
5V
Package :
Tray
Number of Programmable I/O :
33
Max Operating Temperature :
125 °C
Package / Case :
44-QFP
Number of Pins :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pbfree Code :
yes
Core Architecture :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of I/O :
33
DAC Channels :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converters :
Max Frequency :
20 MHz
Program Memory Type :
OTP
Base Product Number :
PIC16C67
Length :
10mm
Frequency :
10MHz
PWM Channels :
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
Memory Size :
8kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Access Time :
10 μs
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Max Supply Voltage :
6 V
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
EEPROM Size :
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
5V