PIC16C67-10E/L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C67-10E/L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC16C67
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount :
yes
Number of Timers/Counters :
3
Data Bus Width :
8B
Max Frequency :
20 MHz
Program Memory Type :
OTP
Access Time :
10 μs
Series :
PIC® 16C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
8-Bit
Bit Size :
8
DAC Channels :
No
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
44
Number of Programmable I/O :
33
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
PWM Channels :
Oscillator Type :
External
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Supply Voltage :
6 V
Core Processor :
PIC
Terminal Form :
J BEND
Memory Size :
8kB
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Pbfree Code :
yes
Package :
Tube
Power Supplies :
5V
DMA Channels :
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of I/O :
33
Speed :
10MHz
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Has ADC :
Memory Type :
EPROM
EEPROM Size :
Packaging :
Tube
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Published :
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
4.572mm
Length :
16.5862mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
44
CPU Family :
PIC
Core Architecture :
Number of I/Os :
ROM (words) :
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
2.5 V
RAM Size :
368 x 8
Supply Voltage :
5V